3 Reviews

Absolutely delicious! First time I've ever made mussels. I too ate at Olive Garden, loved the mussels, and wanted to try making it on my own. Recipe was very easy and affordable. Mussels were only $3.50 per pound (fresh, live from Giant Eagle's seafood department) in Ohio. I am not a wine connaisseur, so I just got a $5 bottle of Sutter Home Sauvignon Blanc white wine. Tasted perfect. My only suggestion would be to add some fresh sqeezed lemon. But I'm sure that's just personal preference. Next time I make it, I'm thinking of setting some of the sauce to the side and thickening it somehow so it makes a nice cream for pasta. That sauce was so delicious I could have drank it out of the pan.

1 person found this helpful. Was it helpful to you? [Yes] [No]
pawingerter August 06, 2009

I did reduce the butter quite a bit, not that we don't like it, but OH MY GOD, THESE MUSSELS ARE SUPERB! Enough for 4? I don't think so, for 2, yes.

0 people found this helpful. Was it helpful to you? [Yes] [No]
rosslare May 05, 2014
Olive Garden Mussels Di Napoli