Avocados - Stock up on Sale and Freeze-Tips OAMC

Total Time
Prep 2 mins
Cook 0 mins

Avocados can be expensive, even here in Texas. This is more of a tip than a recipe that I wanted to save for myself and share with y'all. Now I can stock up when they are on sale yet still enjoy them when they are not. Just multiply the recipe for the number of avocados you want to freeze.


  1. Halve avocados, remove pit and flesh and place flesh in a zip top plastic bag. Add lemon juice and mash or squish the avocado. You can puree it in a blender or food processor if you like and then add to the bag. ( I have frozen diced and sliced this way as well though the mashed or puree works best).
  2. Seal bag almost all the way. Squeeze out all the air in the bag, pressing and flattening the avocado and bag until all the air is removed.
  3. Label bag noting the number of avocados inside, lay flat and freeze for up to 6 months.
  4. Note: To use: remove from freezer and thaw for 15 minutes at room temperature The avocado will still be fresh and green like you just peeled and mashed it.


Most Helpful

Awesome! Thanks!! I love avocados but they are spendy, and when they go on sale I can't eat them fast enough! So this is perfect. Have you ever cubed them and tossed with lemon juice to freeze? I wonder how that works...

podgies August 27, 2009

Love this idea! I have 3 avocados that are ripe right now & I know I won't be able to eat all of them. I will update this with my star rating after I have tried them frozen. Thanks for posting Mama :) Update Nov 2015 I do this all the time now with a slight modification. I toss my avocado in the blender with the lemon juice, then I put it in a pastry bag & fill ice cube trays with the mixture. When frozen I pop them out, bag & label & toss back in the freezer. It works great! I just pull out the number of frozen cubes I need, let them thaw a bit & add to my recipe. Thanks again Mama!

Demelza November 26, 2015

Wow, excellent! The local Meijer's supermarket has avocado sales every once in a while--like 10 for $5--and I never buy because my husband and I can't possibly eat them all soon enough. Your solution is wonderful. Thanks so much for sharing. ;-)

MrsK February 21, 2011

Join the Conversation

  • all
  • reviews
  • tweaks
  • q & a