Recipe Sifter

X
  • Start Here
    • Course
    • Main Ingredient
    • Cuisine
    • Preparation
    • Occasion
    • Diet
    • Nutrition
1

Select () or exclude () categories to narrow your recipe search.

2

As you select categories, the number of matching recipes will update.

Make some selections to begin narrowing your results.
  • Calories
  • Amount per serving
    1. Total Fat
    2. Saturated Fat
    3. Polyunsat. Fat
    4. Monounsat. Fat
    5. Trans Fat
  • Cholesterol
  • Sodium
  • Potassium
  • Total Carbohydrates
    1. Dietary Fiber
    2. Sugars
  • Protein
  • Vitamin A
  • Vitamin B6
  • Vitamin B12
  • Vitamin C
  • Calcium
  • Iron
  • Vitamin E
  • Magnesium
  • Alcohol
  • Caffeine
  • Find exactly what you're looking for with the web's most powerful recipe filtering tool.

    Lost? Site Map

    The Price Of Vegetables

    Molly53
    Wed May 01, 2013 5:20 pm
    Forum Host
    The U.S. Department of Agriculture Issued a study called How Much Do Fruits and Vegetables Cost? (link). The overall goal of the study was to better understand why Americans don’t eat the recommended amount of fruits and vegetables. Here are some neat charts of vegetables ranked by price per pound, as well as ranked by cost per edible cup equivalent:









    There are more charts in the full study, covering canned fruits and so on. Here are a few of their major findings:
    •An adult on a 2,000-calorie diet could satisfy USDA recommendations for vegetable and fruit consumption for around $2 to $2.50 per day. This accounts for both amount and eating a variety of fruits and vegetables.
    •Canned or frozen fruits and vegetables were not consistently more or less expensive than fresh produce. For example, canned carrots (34 cents per edible cup equivalent) were more expensive than whole fresh carrots eaten raw (25 cents per edible cup equivalent), but for peaches the opposite was true.
    •You shouldn’t just compare prices per pound, as the amounts may shrink after cooking and removing inedible parts. For example, fresh broccoli florets and fresh ears of sweet corn both sold for around $1.80 per pound at retail stores. After boiling and removing inedible parts, however, the sweet corn cost almost twice as much as the broccoli florets ($1.17 vs. 63 cents per edible cup equivalent).
    DEEP
    Thu Jun 20, 2013 6:21 pm
    Food.com Groupie
    This is most amazing, Molly. Thank you for sharing. Now, what would be SUPER amazing is to see this data for the cost of meat icon_eek.gif
    letseatvaughan
    Sun Jul 07, 2013 5:42 pm
    Newbie "Fry Cook" Poster
    Sometimes our local grocery store has great specials. IE a bunch of rapini is $1.99, Kale can also be purchased for $1.99 etc...

    When they host sales like that I usually buy a lot, take them home, wash and freeze in the deep freezer until I`m ready to use the veggies.
    E-mail me when someone replies to this
    Add this to My Favorite Topics
    Alert us of inappropriate posts

    Free Weekly Newsletter

    Get the latest recipes and tips delivered right to your inbox.

    Your e-mail is safe. Privacy Policy
    Advertisement

    Ideas from Food.com

    Powered by phpBB 2.0.1 © 2002 phpBB Group

    Over 475,000 Recipes

    Food.com Network of Sites