Recipe Sifter

X
  • Start Here
    • Course
    • Main Ingredient
    • Cuisine
    • Preparation
    • Occasion
    • Diet
    • Nutrition
1

Select () or exclude () categories to narrow your recipe search.

2

As you select categories, the number of matching recipes will update.

Make some selections to begin narrowing your results.
  • Calories
  • Amount per serving
    1. Total Fat
    2. Saturated Fat
    3. Polyunsat. Fat
    4. Monounsat. Fat
    5. Trans Fat
  • Cholesterol
  • Sodium
  • Potassium
  • Total Carbohydrates
    1. Dietary Fiber
    2. Sugars
  • Protein
  • Vitamin A
  • Vitamin B6
  • Vitamin B12
  • Vitamin C
  • Calcium
  • Iron
  • Vitamin E
  • Magnesium
  • Alcohol
  • Caffeine
  • Find exactly what you're looking for with the web's most powerful recipe filtering tool.

    You are in: Home / Community Forums / Menu Ideas & Help / ZWT 5 Menu Forum Challenge: Party on a Peso!
    Lost? Site Map

    ZWT 5 Menu Forum Challenge: Party on a Peso!

    Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next Page >>
    Wildflour
    Mon Apr 06, 2009 12:18 pm
    Food.com Groupie
    ZWT 5 Challenge:

    xxx

    ¡BIENVENIDOS a México! and WELCOME to the Menus Forum!




    Put on your sombrero, because we're heading south of the border for the flavor and flare of Mexican food!

    Your team is hosting a Celebración (celebration) for 20 of your closest family and friends. The cuisine of Mexico/TexMex/SW USA is perfect for any festive celebration! It can also be a wonderfully inexpensive way to spice things up! Good thing because your team is running LOW on pesos! icon_smile.gif



    Enjoy your challenge!


    TEAM Challenge -NON Cooking



    Instructions:



    1) For this challenge, you will create a budget-friendly menu for 20 using 5 or less recipes found in the Mexico/TexMex/SW USA All Players cookbook. *

    2) Now you click on "Add to Shopping List", and all of your menu recipes with their ingredients will be neatly categorized into one simple grocery list for you to print or even send to your mobile phone! With me so far? Don't worry, it's easy to do and so very handy!

    3) Since your budget is tight and your dinero is dwindling, use the following link to estimate the cost of the ingredients you will need at the grocery store. Staples and pantry items may be excluded. For example, remove items such as salt, pepper, flour, sugar etc..

    Grocery Prices

    4) Once you have estimated the total price for each recipe, divide it by 20 to get a per plate cost. List the per plate cost in the click to add a custom description section of your menu.

    5) Post your team's menu in this thread!


    * The "Change Servings" option allows you to change each recipe to 20 servings. Oh, and remember to make your menu PUBLIC!


    Player Limit: Team- One menu
    Points: 5
    Dates: May 11 - June 5th

    Must be completed and posted prior to 11:59 pm Zaar time June 5.




    Last edited by Wildflour on Wed Jun 24, 2009 6:52 am, edited 1 time in total
    Mama's Kitchen (Hope)
    Mon May 11, 2009 3:27 pm
    Food.com Groupie
    Have a great time!






    Prices: You may use ANY site that provides prices for groceries! We have provided one for an example.




    Coupons: YES! You may use a coupon or 2, heck, that's what we do in real life! Keep it realistic though please!


    Last edited by Mama's Kitchen (Hope) on Mon May 18, 2009 2:54 pm, edited 3 times in total
    CheapThrills
    Mon May 11, 2009 4:26 pm
    Food.com Groupie
    FYI, here's a link to the cookbook. icon_wink.gif
    Mami J
    Mon May 11, 2009 7:43 pm
    Food.com Groupie
    Ok, I'm trying this out, but I can't figure out how much a watermelon is on the netgrocer link icon_question.gif
    IngridH
    Mon May 11, 2009 8:13 pm
    Food.com Groupie
    I'm having fun with this, but I have a couple of questions:

    Do we price optional ingedients?

    Is vegetable oil considered a staple?

    For seasonings, do we estimate the cost of say, a teaspoon, or assume that we have to buy the whole bottle?

    For produce that is sold by the pound, do we guess how much the needed items weigh? I could go to my local store and weigh what I would need, but before I do that, I wanted to check.

    Thanks in advance for your help!
    Virginia Cherry Blossom
    Mon May 11, 2009 9:52 pm
    Food.com Groupie
    IngridH wrote:
    I'm having fun with this, but I have a couple of questions:

    Do we price optional ingedients?

    Is vegetable oil considered a staple?

    For seasonings, do we estimate the cost of say, a teaspoon, or assume that we have to buy the whole bottle?

    For produce that is sold by the pound, do we guess how much the needed items weigh? I could go to my local store and weigh what I would need, but before I do that, I wanted to check.

    Thanks in advance for your help!

    I think normally seasonings, oil, sugar, flour, etc are considered staple ingredients. Maybe we can get a list just in case.
    Virginia Cherry Blossom
    Mon May 11, 2009 9:53 pm
    Food.com Groupie
    It appears that this challenge requires you to have premium Zaar membership for the menu option - is this correct? Or could you put something together and have a team member post it? Thanks!
    CraftScout
    Mon May 11, 2009 10:48 pm
    Food.com Groupie
    No, apparently Net Grocer doesn't carry watermelon. Their fresh produce is quite limited. Or organic, which will cost triple in most cases, so bad for this challenge. icon_smile.gif

    I wouldn't consider fresh produce to be a "staple", and it will be hard to find anything other than bagged produce (lettuce and fruits and whatnot) online. I know my local stores post their circulars online, but only for a week. Can I reference one of them, and have a host verify it?
    CraftScout
    Tue May 12, 2009 9:47 am
    Food.com Groupie
    Can we use Sam's Club for pricing purposes? They have a part of their website called "Click N Pull" where you make up a shopping list, send it to a store, and they will pull everything for you to pick up. Which means they have prices for just about everything in the store including things like fresh produce, eggs, and other things most online grocers don't carry.
    evelyn/athens
    Tue May 12, 2009 11:51 am
    Forum Host
    question please. Since most of these recipes are not for 20 - don't they have to be scaled UP to show ingredient amounts for 20 servings? The instructions don't say to do that, and obviously people who are not scaling up to 20 will have a lower cost.....
    Mama's Kitchen (Hope)
    Tue May 12, 2009 12:31 pm
    Food.com Groupie
    IngridH wrote:
    I'm having fun with this, but I have a couple of questions:

    Do we price optional ingedients?

    Is vegetable oil considered a staple?

    For seasonings, do we estimate the cost of say, a teaspoon, or assume that we have to buy the whole bottle?

    For produce that is sold by the pound, do we guess how much the needed items weigh? I could go to my local store and weigh what I would need, but before I do that, I wanted to check.

    Thanks in advance for your help!


    3) Since your budget is tight and your dinero is dwindling, use the following link to estimate the cost of the ingredients you will need at the grocery store. Staples and pantry items may be excluded. For example, remove items such as salt, pepper, flour, sugar etc..

    Yes veg oil is a staple.

    Yes you may estimate prices and you may calculate the price based on the amount needed rather than the whole bottle.

    Produce: there are many 'cheat sheets' that estimate/average the weight and amounts of various produce. Try googling 'how much does an average onion weigh?" for example to get an offering of various references.

    HTH
    Mama's Kitchen (Hope)
    Tue May 12, 2009 12:33 pm
    Food.com Groupie
    Virginia Cherry Blossom wrote:
    It appears that this challenge requires you to have premium Zaar membership for the menu option - is this correct? Or could you put something together and have a team member post it? Thanks!


    It would be a great challenge to work on with another team member!
    Mama's Kitchen (Hope)
    Tue May 12, 2009 12:34 pm
    Food.com Groupie
    CraftScout wrote:
    Can we use Sam's Club for pricing purposes? They have a part of their website called "Click N Pull" where you make up a shopping list, send it to a store, and they will pull everything for you to pick up. Which means they have prices for just about everything in the store including things like fresh produce, eggs, and other things most online grocers don't carry.



    Awesome! Yes!
    Mama's Kitchen (Hope)
    Tue May 12, 2009 12:37 pm
    Food.com Groupie
    evelyn/athens wrote:
    question please. Since most of these recipes are not for 20 - don't they have to be scaled UP to show ingredient amounts for 20 servings? The instructions don't say to do that, and obviously people who are not scaling up to 20 will have a lower cost.....


    The answers submitted for this challenge must be based on a recipe that serves 20. Yes you would need to adjust the 'amount of servings' in the recipe for any recipe you choose that does not serve 20 already.
    IngridH
    Tue May 12, 2009 12:41 pm
    Food.com Groupie
    mama's kitchen wrote:
    IngridH wrote:
    I'm having fun with this, but I have a couple of questions:

    Do we price optional ingedients?

    Is vegetable oil considered a staple?

    For seasonings, do we estimate the cost of say, a teaspoon, or assume that we have to buy the whole bottle?

    For produce that is sold by the pound, do we guess how much the needed items weigh? I could go to my local store and weigh what I would need, but before I do that, I wanted to check.

    Thanks in advance for your help!


    3) Since your budget is tight and your dinero is dwindling, use the following link to estimate the cost of the ingredients you will need at the grocery store. Staples and pantry items may be excluded. For example, remove items such as salt, pepper, flour, sugar etc..

    Yes veg oil is a staple.

    Yes you may estimate prices and you may calculate the price based on the amount needed rather than the whole bottle.

    Produce: there are many 'cheat sheets' that estimate/average the weight and amounts of various produce. Try googling 'how much does an average onion weigh?" for example to get an offering of various references.

    HTH

    That helps very much! Thanks!
    Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next Page >> E-mail me when someone replies to this
    Add this to My Favorite Topics
    Alert us of inappropriate posts

    Free Weekly Newsletter

    Get the latest recipes and tips delivered right to your inbox.

    Your e-mail is safe. Privacy Policy
    Advertisement

    Ideas from Food.com

    Powered by phpBB 2.0.1 © 2002 phpBB Group

    Over 475,000 Recipes

    Food.com Network of Sites